Cukorbeteg-láb

Cukorbeteg-láb


Kialakulás

A cukorbeteg-láb szindróma alatt azt a tünetegyüttest értjük, amely a cukorbetegség következtében a lábon alakul ki. Kialakulásában olyan összetett tényezők játszanak szerepet, mint az idegi károsodás, a csont-és ízületi elváltozások, bőr-és körömbetegségek és a kapcsolódó fertőzés. A tünetek a cukorbetegség késői szövődményeként jelennek meg és nagyon súlyos problémát jelenthetnek, amely kezeletlen vagy túl későn kezelni kezdett betegek esetében gyakran elkerülhetetlen az amputáció. 
  
A későn felfedezett illetve kezeletlen cukorbetegség gyakran vezet keringési zavarokhoz és/vagy az idegek károsodásához a lábon. A neuropathia, azaz nem megfelelő idegi működés miatt a nyomás- illetve fájdalomérzékelés is sérül, így a sérüléseket a beteg sokszor csak későn érzékeli. A csontízületi rendszer károsodása miatt a láb deformálódhat, a talp egyes pontjaira a korábbinál jóval nagyobb nyomás nehezedik. A helyzetet tovább ronthatja, hogy a zsírpárna ezeken a területeken eleve vékonyabb. A nyomásnak kitett területen bőr megkeményedik, elkérgesedik, a kéreg alatt pedig elhalás indul meg. 
Az idegi károsodás hatására a láb különösen sérülékennyé válik, egy kisebb sérülés vagy a szűk cipő okozta nyomás is elegendő ahhoz, hogy nehezen gyógyuló seb keletkezzen. A sérülések mélyre hatolhatnak, könnyen elfertőződhetnek.

 

Tünetek

A keringési zavar tünetei lehetnek:

  • fájdalmas seb a lábon
  • hideg lábak
  • kékes elszíneződés a lábujjakon, a talp széleinél
  • sápadt, elvékonyodott bőr
  • lassan növő lábkörmök


  
Az idegi károsodás néhány jellemző tünete:

  • bizonytalan járás, a beteg úgy érzi, mintha vattán járna
  • érzékelési zavarok (a beteg nem érzi a nyomást, hideget, meleget a lábán)
  • égő, bizsergető, vagy áramütésszerű hirtelen fájdalom
  • nagyon száraz bőr a lábon


  
A cukorbeteg-láb szindróma kialakulását elősegítő rizikótényezők 
A tünetek kialakulásához gyakran a nem időben észlelt sérülések vezetnek. A beteg nem érzékeli a fájdalmat illetve a lábat ért túlzott nyomást, a bőrkeményedések és a kisebb bevérzéseket észrevétlenül maradnak. A cukorbetegséghez kapcsolódó lábszövődmények kialakulásának egyik leggyakoribb oka a cipő okozta sérülés, de sokszor keletkezik seb a nem megfelelő lábápolás következtében is. A szövődmények elkerülésének egyik legfontosabb lépése ezért a láb rendszeres vizsgálata.

 

Kezelés

A kezelés alapja a megfelelő vércukorszint beállítása és szinten tartása, szükség esetén a cukoranyagcsere zavar kezelése. Fontos a fájdalom megfelelő fájdalomcsillapítókkal történő kontrollálása. A szakszerű sebellátás mellett kiemelt szerepet kap a megfelelő lábápolás és a gyógycipő, amely kíméli és tehermentesíti az érintett területet.

 

Megelőzés

A cukorbeteg-láb szindróma esetén fokozottan igaz, hogy könnyebb megelőzni, mint kezelni. Ezért „tartsa szem előtt lábát” és ügyeljen az alábbiakra: 

  • Napi rendszerességgel vizsgálja át lábait tükör segítségével. Amennyiben ez nehezére esik, kérje hozzátartozó segítségét. Mindig gondolja rá: attól, hogy nem érzi, még lehet sérülése!
  • Tájékozódjon a cukorbetegséghez kapcsolódó életmódtanácsokkal kapcsolatban, csatlakozzon cukorbeteg klubhoz, vegyen részt ilyen képzésen.
  • Ügyeljen rá, hogy cipője kényelmes legyen. Cipője semmiképp ne szorítsa vagy dörzsölje a lábát, belső része legyen sima, varrásmentes. Szükséges esetén készíttessen ortopéd gyógycipőt.
  • Viseljen pamut zokni illetve harisnyát, lehetőleg varrásmenteset. Ha lába hűvös, éjszakára is viseljen zoknit, de ne használjon ágymelegítőt vagy melegítő takarót, mert a túlmelegedés a láb sérülését okozhatja, amit nem biztos, hogy időben észlelne.
  • A lábápolásban lehetőség szerint kérje szakképzett pedikűrös segítségét, aki megfelelően képzett és gyakorlott a cukorbetegek lábának ápolásában és „gyógypedikűrt” szakszerűen végzi el. Ha a lábápolást saját maga vagy hozzátartozója végzi, ne használjon hegyes olló vagy csipeszt, csak puha reszelőt. A bőrkeményedést habkővel távolítsa el. A tyúkszemek, szemölcsök eltávolítását mindenképpen bízza szakemberre.
  • Naponta mossa le lábát testmeleg vízben és gondosan szárítsa meg. A szárítást puha törülközővel végezze, ne dörzsölje a bőrt, ügyeljen, hogy a bőr a lábujjak között is száraz legyen. Rendszeresen használjon ápoló krémet, hogy bőre ne száradjon ki, így ne váljon még sérülékenyebbé.
  • Ellenőriztesse kezelőorvosával rendszeresen, de minimum évente 1-2 alkalommal lába állapotát (idegi károsodás, keringés, pulzus). Bármilyen eltérést érzékel lábán, vagy sérülése keletkezik, haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát.

Europed Biatorbágy Címet még nem kaptam

Europed Budaörs Címet még nem kaptam